20 Eylül 2019 Cuma

 

Son Dakika!

Vestel V TAB 1041 Formatlama ve Kurulumu (Kocaeli Büyükşehir Tablet)

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2016-2017 öğretim yılı için 6. sınıflara dağıttığı Vestel V TAB 1041 tabletin kurulumu, formatlama (fabrika ayarlarına döndürme ya da sıfırlama) ile ilgili bilgiler burada.

10.1″ boyutlarında, 1.44-1.84 GHz işlemcisi, 4 GB DDR3 ram, 64 GB hafıza, 5 Mp kamerası ile orta ya da orta üst seviye sayılacak özelliklere sahip tableti kurmak için aşağıdaki resimli anlatımları aşama aşama gerçekleştirin.

 Yandaki fotoğrafta gördüğünüz gibi kırmızı oklar ile işaretlenen tutucu ve yuvalar dikkatli bir şekilde yaklaştırıp tablet ve klavye birbirine bağlanmalıdır. Burada mıknatıslar olduğundan birbirine yaklaştırınca hemen yapışacaktır zaten.

Tableti açma düğmesinden açtıktan kısa bir süre sonra yandaki ekran ile karşılacaksınız. Çıkan ekrandaki seçenekler bizler için uygundur ama değiştirmek isteyen olursa kutucuklara tıklayıp gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra “İleri” yazan yere tıklanıp bir sonraki aşamaya geçilir. sonraki aşamada çıkan şartlar “Kabul et” seçeneğine tıklanarak bir sonraki aşamaya geçilir. Bu işlemden sonra kablosuz ağ seçme seçenekleri karşımıza çıkar ve oradan kablosuz ağı seçip şifresini girdikten sonra kablosuz ağa bağlanmak için kısa bir süre bekleyecektir. Sonrasında “Hızlı Başlangıç Yapın” sayfası karşınıza çıkacaktır. Burada bazı ayarlar yapılabilir ama ben “Hızlı ayarları kullan” seçeneğini tıklayıp ilerlemenizi öneririm.

Bu kısımda tableti okul adına kuruyorsanız üstteki seçenek, öğrenci olarak kuruyorsanız alttaki seçenek işaretlenmelidir. Bu seçimi yaptıktan sonra “Yerel bir Active Directory alanına katılın tıklanarak” hesap kurmadan diğer aşamaya geçebilirsiniz.

Bu aşamada Windows kullanıcı adı belirlemeniz gerekmektedir. Kendi adınız, herhangi bir takma ad ya da kurum adı girdikten sonra isterseniz şifrede vererek “ileri” seçeneğine tıklayarak kurulumu bitirebilirsiniz. Şifre Windows’un açılışında karşınıza çıkar ve şifreyi girmeden Windows açılmaz. Bu yüzden unutmayacağınız bir şifre koyun gerek yoksa da şifre koymayın.

Şimdiki aşama tablet aktivasyon aşamasıdır. Bir yönetim paneli tarafından kontrol edilen tableti bu aktivasyonu yapmadan kullanamazsınız. Okulda tablet dağıtılırken sizlere bir kullanıcı adı ve şifre verilmiş olması gerekir. Öğrenciler için genelde ad ve soyadlardan bir kullanıcı adı verilmiş. Şifre ise 8 hanel bir sayıdır. Kurumlar için ve öğretmenler için ise farklı şifreler verilmiş. Bu kullanıcı adı ve şifreyi resimdeki gibi girdikten sonra “aktive et” yazan yere tıklanmalıdır. Eğer kullanıcı adı ve şifreyi doğru yazdıysanız, internet bağlantısı çalışıyor ve sistem de müsaitse kısa sürede aktive ediliyor. Fakat bazen yığılmalardan dolayı hemen aktive etmeyebilir. Bunun için ara sıra tekrar denemek gerekebilir. Bu konuda sabırlı olmanız gerekmektedir. Örneğin bir denediğiniz de 1-2 saat ya da 3-5 saat sonra tekrar denemeniz gerekebilir. Bu işlem sonunda aşağıdaki Windows masaüstü görüntüsü gelir ve tabletinizi kullanabilirsiniz.

Kurulum aşamasından sonra tableti kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat eminim kısa süre içinde tablete format atma yani fabrika ayarlarına döndürme sıfırlama isteyenler olacak. Kimi girdiği şifreyi unutacak kimi de kurduğu ve kurcaladığı programlardan dolayı tabletin çalışmasından memnun kalmayacak. Şimdi formatlama yani sıfırlama aşamalarından bahsedeyim. 
Vestel V TAB 1041 FORMATLAMA (Sıfırlama – Fabrika ayarlarına döndürme – Resetleme)Tabletin şarjının tam olmasında fayda var. Çok az şarj varken formatlama işlemi yapmayınız. Sıfırlama esnasında şarjın bitmesi işlemin tamamlanmamasına ve tekrardan kurulum yapılmamasına neden olabilir. Bu durumda servise gönderilip yazılım yüklemesi yapılması gerekir.

Tablet yeniden başladığında hemen klavyeden F9 tuşuna basın ve sıfırlama ekranının çıkmasını bekleyin. Başlangıçta gecikme yapmadan F9 tuşuna birkaç defa da basabilirsiniz. Yandaki ekrandaki gibi “please wait” yazısı çıkacak ve biraz bekledikten sonra kurtarma seçenekleri çıkacak.

 Kurtarma bölümünde yanda gördüğünüz seçenekler karşınıza çıkar. Eğer bir USB bellekte kurtarma dosyalarınız var ise “Aygıt kullan” seçeneği seçilir. Ama fabrika ayarlarına dönmek yani tableti ilk aldığınız hale döndürmek için “Sorun Gider” seçeneği seçilir.

 Bu aşamada “Bu bilgisayarı sıfırla” seçeneği seçilir. Sonraki aşama olan aşağıdaki seçeneklere geçilir. Gelişmiş seçeneklerde Sistem Geri Yükleme, Sistem Görüntüsü Kurtarma, Başlangıç Onarma, Komut İstemi ve UEFI Yazılım ayarları vardır. Bu konuya konunun sonunda değineceğim.

 Bu aşamada eğer var olan dosyalarınızın kalmasını istiyor ve sadece Windows dosyalarının sıfırlanmasını istiyorsanız. “Dosyalarımı sakla” seçeneğinden gidilir. Her şeyi kaldırıp ilk aldığınız gibi tertemiz hale döndürmek istiyorsanız. “Her şeyi Kaldır” seçeneği seçilir. Sonra bu bilgisayarı sıfırla seçeneği çıkar ve burada Windows kullanıcı adı ya da adları görünür. İstediğiniz Windows adına tıklayıp sıfırlama işlemi için aşağıdaki seçenekler çıkar. Eğer Windows kullanıcısı çıkmazsa aşağıdaki seçenekler çıkar.

 Bu seçeneklerde “Yalnızca dosyalarımı kaldır” seçeneğini seçerseniz sizin dosyalarınız kaldırılarak sıfırlama işlemi yapılır. Ama tam temizlik istiyor ve direk fabrikadaki kurulumun karşınıza çıkmasını istiyorsanız “Sürücüyü tümüyle temizle” seçeneği seçilir. Yukarıdaki şarj uyarısını da dikkate alarak bu işlemin uzun süreceğini de göz önüne alın ve gerekirse tableti şarja takarak bu resetleme işlemini yapın.

Gelişmiş Seçeneklerin detayları;
Sıfırlama işleminde gelişmiş seçenekler daha profesyonel kullanıcılar içindir. Daha önceki bir zamanda sistem geri yükleme noktası oluşturulduysa. Sistemin o zamanki haline dönmek için “Sistem Geri Yükleme” seçeneği tıklanır.
Daha önceden bir sistem görüntüsü yani Windows yedeği oluşturulduysa o Windows yedeğini geri yüklemek için “Sistem Görüntüsü Kurtarma” seçeneği tıklanır.
Eğer Windows’un başlangıcında onarım yapmak isterseniz “Başlangıç onarma” seçeneği seçilir.
DOS sistemi olarak bilinen komut istemine girip komutlarla işlem yapmak için “Komut istemi” seçilir.
Gelişmiş BIOS ayarları olarak da bilinen UEFI sistemine geçip ayarları düzenlemek için UEFI Donanım Yazılımı Ayarları seçilir.

Bu arada tabletin bozulma ya da kırılma durumlarında servis ücretleri ve yetkili servis bilgilerine de aşağıdaki resimlerden ulaşabilirsiniz.

149 total views, 5 views today

Ayrıca Kontrol Edin

ABD’de ‘Düz Dünya’ Konferansı Düzenlendi!

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzey Karolina eyaletinde, dünyanın düz olduğuna inanlar ilk kez toplandı. “Uluslararası Düz …