21 Ağustos 2019 Çarşamba

 

Son Dakika!

Dikkat! Yeni Bir Android Virüsü Ortaya Çıktı

Akıllı telefonlardaki WhatsApp, Facebook ve Skype gibi en popüler uygulamalardan verileri çalabilecek kötü amaçlı bir yazılım ortaya çıktı.

Palo Alto Networks araştırmacıları geçtiğimiz günlerde, 40’ın üzerinde uygulamadan gelen özel verileri sızdıran “SpyDealer” adında gelişmiş bir Android virüsü keşfetti. Kötü amaçlı yazılımın, Android erişilebilirlik servisi özelliğini kötüye kullanarak bilgi çaldığı söyleniyor.

Paloaltonetworks.com web sitesine göre, SpyDealer yazılımının bilgileri çaldığı uygulamalar arasında WeChat, FacebookWhatsapp, Skype, Line, Viber, QQ, Tango, Telegram, Sina Weibo, Tencent Weibo, Android Yerel Tarayıcı, Firefox Tarayıcı, Oupeng Brower, QQ Mail, NetEase Mail , Taobao ve Baidu Net Disk gibi çok sayıda insanın kullandığı uygulamalr var. Araştırmacılar SpyDealer’ın, telefon numarası, IMEI, IMSI, SMS, MMS, kişiler, hesaplar, telefon görüşmesi geçmişi, konum ve Wi-Fi bilgileri dahil olmak üzere kişisel bilgilerin kapsamlı bir listesini elde edebildiğini söyledi. Ayrıca yazılım belirli bir numaradan gelen aramaları otomatik olarak cevaplayabiliyor.

SpyDealer adlı uygulama google Play Store’da bulunmuyor ancak insanların telefonlarına farkında olmadan yüklenebiliyor, bu virüsten etkilenmek istemiyorsanız güvenli olmayan sitelerden uygulama indirmemeli ve telefonunuzu her zaman en güncel sürüme güncellemelisiniz.

Kaynak: gadgetsnow.com

 

2,952 total views, 2 views today

Ayrıca Kontrol Edin

Müjde O Cezalar Siliniyor!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, GSS prim borçlarını yıl sonuna kadar ödeyen …