21 Ağustos 2019 Çarşamba

 

Son Dakika!

İzmit’te trafik çilesi nasıl en aza iner?

İzmit’te ve İzmit’e gelen yollarda yaşanan trafik çilesi artık iyice içinden çıkılmaz bir hal aldı. Peki, bu çile nasıl en aza iner? Bu soruya Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt cevap verdi, çözüm önerileri sundu
Gün geçtikçe Kocaeli’de, özellikle de şehrin merkezi İzmit’te trafik, çileye dönüşüyor. Bunun pek çok sebebi mevcut ve ne yazık ki hızlı çözüm üretilemiyor. Tramvay ile belli bir noktada vatandaşlar için ulaşım alternatifi oluşsa da büyük bir kesim bu çileyi yaşamaya devam ediyor. Kentteki trafik çilesinden etkilenenlerin başında toplu taşıma araçlarının şoförleri geliyor. Trafiğin yoğunlaşması ile geç gittikleri duruklarda yolcuların sitemlerine maruz kalan şoförler de durakta uzun süre bekleyip araçlara tıka basa binmek zorunda kalan yolcular da mağdur. Kentin pek çok noktasında ve D-100’de sık sık trafik çilesi yaşanıyor. Peki, trafik çilesine yol açan sebepler neler, bu sorun nasıl çözülebilir? Bu soruya Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt cevap verdi ve bazı çözüm önerileri sundu. Kurt, alt yapı çalışmalarındaki aksaklıklardan cadde üzeri parklanmaya, yayaların bilinçsiz geçişinden kimi UKOME kararlarına uyulmamasına kadar pek çok sorunu sıraladı.
Kurt, şunları söyledi: “Turan Güneş Caddesi’nde İSU alt yapı çalışması yapıyor mesela ama kapattığı yerleri sert malzeme ile doldurmuyor. Bu da araçların makaslarında ve belli kısımlarında hasara yol açıyor. Araçların gidişini de yavaşlatıyor elbette. Öte yandan İstanbul’dan gelen servisler D-100’ün Derince’den İzmit’e sabah saatlerinde trafik oluşmasına yol açıyor. Bu araçların güzergahları UKOME tarafından 5 yıl önce Kandıra gişelerinden çıkış ve Kent Mezarlığı önündeki yolu takip etmeleri şeklinde belirlenmişti oysa. Bir başka trafiği etkileyen mesele ise cadde kenarlarındaki parklanma. Belediye buralardan para kazanmak yerine trafiği rahatlatmayı seçmeli. Ve bizler için tercihli yol yaparak tramvay gibi görev yapabilmemizi sağlamalı. Bu trafik sorununu çözecektir. Çünkü vatandaşlar toplu taşıma ile gidecekleri noktalara daha hızlı ulaşabileceklerinden özel araçlarını garajlarında bırakacaktır. Bir de yayaların şehir içinde sürekli karşıdan karşıya geçmesi var. Biraz duyarlı hareket ederlerse trafikteki sıkışıklık da azalabilir.”
Kurt, yeni güzergah değişiklikleri ile ilgili de konuştu. Yeni güzergah değişikliklerinin kendilerine yolcu kaybettirdiğini belirten Kurt, “Ancak doğruya doğru, bu değişiklikler trafiği biraz olsun rahatlattı. Daha da düzeltilebilir” dedi. Kurt, tercihli yol olayının tek yöne düşen güzergahlarda uygulanabileceğini de aktardı.

 

2,190 total views, 2 views today

Ayrıca Kontrol Edin

Müjde O Cezalar Siliniyor!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, GSS prim borçlarını yıl sonuna kadar ödeyen …