21 Ağustos 2019 Çarşamba

 

Son Dakika!

Türk Uçakları Afrin’ i Bombalıyor!

Diyarbakır 8. Ana Jet üssünde hareketlilik başladı. Jet üssünde konuşlu bulunan uçaklardan 8 F-16 savuş uçağı tam teçhizatlı ve bomba yüklü olarak peş peşe havalanarak Afrin’i bombalamaya başladığı belirtilirken, Özgür Suriye Ordusuna bağlı birliklerin bir kısmı, terör örgütü PYD/PKK’nın Afrin’de işgal ettiği alanlara girmeye başladı. Orgeneral Akar, Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı’nı Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’ndaki harekat merkezinden sevk ve idare ediyor. ABD, İran ve Rusya büyükelçilikleri misyon şefleri Dışişleri Bakanlığa çağrılarak Afrin’deki son gelişmelerle ilgili bilgilendirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçakları Suriye’nin kuzeyindeki Afrin ilçesinde terör örgütü PYD/PKK’ya ait gözlem noktaları ve çok sayıda hedefi vurdu.

İdlib’deki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Türk savaş uçakları, Afrin’in Türkiye sınırı hattındaki Cinderis beldesine bağlı Celeme, Himdiye, Haclar, Freriye ve Tel Sellür köylerindeki PYD/PKK’ya ait gözlem noktaları ve hedeflerini bombaladı. Orgeneral Akar, Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı’nı Genelkurmay
Başkanlığı Karargahı’ndaki harekat merkezinden sevk ve idare ediyor.

ABD, İran ve Rusya büyükelçilikleri misyon şefleri Dışişleri Bakanlığa çağrılarak Afrin’deki son gelişmelerle ilgili bilgilendirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Afrin’deki Rus askerlerinin güvenliğinin sağlanması amacıyla Tel Rıfat’a sevk edildiğini açıkladı.

Başbakan Yıldırım açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’i havadan bombalamaya başladığını duyurdu. Afrin harekatı Türk jetlerinin Afrin’i bombalamaya başmasıyla resmen başladı.

 CNN Türk muhabirleri bölgeden gelişmeleri aktarıyor

CNN Türk muhabiri İsmail Umut Arabacı’nın sınırdan verdiği bilgilere göre Türk jetleri sınırı geçerek bölgeyi bombalamaya başladı. Bombalanan bölgeden patlama sesi duyuldu ve dumanlar yükseldi. Sınırda jet hareketliliği sürüyor.

Kilis’te bulunan CNN Türk muhabiri Kemam Şenel ise harekatın birçok noktadan başladığını duyurdu. Bombardımanın Kilis bölgesinden de sürdüğünü duyurdu.

TSK: ‘Zeytin Dalı harekatı başladı

Genelkurmay Başkanlığından, Afrin operasyonunun, “Zeytin Dalı Harekatı” adıyla saat 17.00’den itibaren başladığı bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden Afrin operasyonuna ilişkin açıklama yapıldı.

“Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren ‘Zeytin Dalı Harekatı’ başlatılmıştır.” ifadesinin kullanıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi: “Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.”

Çavuşoğlu’ndan operasyon açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, twıtter hesabından, “Türkiye Cumhuriyeti, kendisine yönelik her türlü tehdidi bertaraf etmeye kararlı ve muktedirdir” dedi.

CNN

Lütfen Destek Olmak İçin Beğenin

 

2,778 total views, 6 views today

Ayrıca Kontrol Edin

Müjde O Cezalar Siliniyor!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, GSS prim borçlarını yıl sonuna kadar ödeyen …